صنعت تخته فشرده آریانا

کاغذ آغشته

شرکت صنعت تخته فشرده آریانا دارای خط تولید کاغذ ملامینه با تکنولوژی و ماشین‌­آلات شرکت VITS آلمان می­‌باشد. کاغذهای مورد استفاده در این فرایند کاغذ تزئینی خام و با گرماژ 60-90 گرم و وارداتی می­‌باشد. در فرایند آغشته‌سازی کاغذهای دکوراتیو، از اوره، ملامین و سایر افـزودنی­‌های شیمیایی استفاده می­شود که تـمامی مراحل این فرایند تحت نظارت واحد کنترل کیفیت صورت می­گیرد. این محصول در انـدازه‌­های متنـوع و با توجه به نیاز سفارش‌دهنده تولید می­‌شود که به عـنوان مواد اولیه در صنعت روکـش ام دی اف و نئـوپان در بیش از 46 طرح و رنگ مورد استفاده قرار می­‌گیرد.

در صنعت فراورده­‌های چوبی و کابینت­‌سازی از مواد اولیه متفاوتی استفاده می­‌شود. چوب طبیعی به دلیل قیمت بالا و البته وزن زیاد طرفداران خاص و اندکی دارد. اما از طرف دیگر ام دی اف و نئوپان به دلیل قیمت بسیار مناسب­‌تر و تنوع طرح و رنگ طرفداران پرشماری دارند. با این وجود از ام دی اف و نئوپان نمی­‌توان به تنهایی استفاده کرد. سطح این دو محصول باید توسط روکش‌­های مختلفی پوشش داده شود. روکش‌­های ملامینه از ماده ملامین ساخته می­‌شوند. ملامین یک ترکیب آلی بسیار مقاوم و شبیه پلاستیک است که در صنعت کاربرد فراوانی دارد. در حقیقت هر محصولی که با ملامین پوشش داده شود، ملامینه خوانده می‌­شود. بنابراین روکش ملامین شاید واژه بهتری برای آن باشد اما روکش ملامینه در فرهنگ عامه جایگاه بیشتری دارد. روکش ملامینه مقاومت نسبتاً خوبی در برابر رطوبت، حرارت و خراش دارد. با توسعه صنعت تولید مصنوعات چوبی، صنایع وابسته جدیدی تحت عنوان چاپ کاغذهای دکوراتیو و بدنبال آن آغشته‌سازی کاغذها و در آخر پرس کاغذها شده است.

یکی از مهمترین دلایل استفاده از روکش‌­ها نیز ایجاد تنوع در طرح و رنگ ام دی اف و نئوپان است، به شکلی که تقریباً محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. کاغذ ملامینه دارای طرح و رنگ­‌های مختلفی هستند که با سلیقه خود می‌­توانید آن‌ها را از مجموعه رنگ­‌های موجود انتخاب کنید. در حال حاضر، جهت تولید کاغذ آغشته، کاغذهای خام به صورت رول را می­‌توانید از شرکت تخته فشرده آریانا تهیه و به کارخانجات کاغذ آغشته‌سازی ارسال نمایید. در این مرحله رول­‌های خام به رزین­‌های اوره و ملامین فرمالدئیده طی فرایندهای غلتک­‌رانی آغشته شده و مجدد به کارخانه تولید ام دی اف و نئوپان ارسال می‌­شوند. پس از پرس این کاغذهای آغشته بر روی ام دی اف خام و نئوپان، ام دی اف ملامینه و نئوپان ملامینه تولید می‌­گردد. در آینده نزدیک با راه اندازی خط آغشته‌سازی شرکت صنعت تخته فشرده آریانا این فراینده تسهیل می‌­گردد.