صنعت تخته فشرده آریانا

عملیات احداث کارخانه صنعت تخته فشرده آریانا از سال 1381 در سایت صنعتی کشت و صنعت دعبل خزاعی واقع در کیلومتر 15 جاده اهواز – آبادان در زمینی به مساحت ده هزار متر مربع با هدف استفاده از ضایعات سلولزی کارخانه شکر به عنوان ماده اولیه (حدود 300.000 تن در سال) آغاز و در سال 1383 با ظرفیت تولید سالیانه 90.000 متر مکعب تخته فشرده راه اندازی گردید. خط پرس ملامینه در سال 1393 خریداری و با ظرفیت روزانه 2.000 پرس و با تنوع بیش از 50 کد رنگ در طرح‌های مختلف، در خرداد ماه 1394 به بهره برداری رسید. در سال 1399 خط دوم پرس ملامینه با ظرفیت روزانه 2.000 پرس خریداری و در سال 1400 به بهره برداری رسید. این شرکت افتخار دارد که در راستای حذف آلودگی‌های زیست محیطی، باگاس به ظاهر مضر و مزاحم محیط زیست را به تخته فشرده با ظاهری بسیار زیبا که مقاومت‌های خمشی و کششی در حد MDF را داراست تبدیل کند و در واقع سبزترین محصول صنعت چوب کشور می‌باشد که از یک طرف مانع از قطع درختان باغات و جنگل‌های کشور می‌گردد و از طرفی دیگر باگاس که جزء ضایعات کارخانجات شکر می‌باشد و سالیانه بیش از یک میلیون تن در استان خوزستان سوزانده و معدوم می‌شود را به محصول بسیار باکیفیت تبدیل می‌نماید.

*از دستاوردهای مهم این مجموعه نیز می توان به رفع بوی حاصل از تخمیر قند باگاس در تخته های تولیدی اشاره نمود که سالها بعنوان بزرگترین نقطه ضعف این محصول مطرح بود*

شرکت صنعت تخته فشرده آریانا در راستای پیش برد اهداف خود مفتخر است که اصول چهارگانه ذیل را سرلوحه تمام امور خود قرار داده است:

قبل
بعدی

دست‌آوردها و افتخارات

شرکت صنعت تخته فشرده آریانا امیدوار است با رویکرد حمایت از محیط زیست بتواند نقش بسزایی در چرخه تولید داشته باشد و در راستای آبادانی این مرز و بوم قدم بردارد.